Belizas

Belizas – valstybė Centrinėje Amerikoje, Šiaurės Amerikos žemyne. Ribojasi su Meksika šiaurės vakaruose, Gvatemala vakaruose ir pietuose, Karibų jūra rytuose.

Belizas įsiterpęs Karibų jūros pakrantėje į pietus nuo Jukatano pusiasalio. Palei Belizą Karibų jūroje plyti ilgiausias Vakarų pusrutulyje (290 km) Belizo barjerinis rifas, kurį sudaro 425 koralų salos ir atolai. Rifas įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Didžiausios salos – Turnefo salos, Ambergriso Sala. Šiaurinėje šalies dalyje vyrauja vietomis pelkėtos lygumos, tankiai apaugusios mišku. Pietinėje dalyje iškilę Majų kalnai, kuriuose yra aukščiausia šalies vieta – Doilz Delaitas (1124 m).

Šalyje vyrauja du skirtingi kraštovaizdžiai: su Meksika Besiribojanti šiaurė – pelkėta (ypač pakrantėje) lyguma, pietūs – pamažu aukštėjančios ir virstančios kalnagūbriais savanos. Per 40 proc. Belizo apaugę subtropiniais miškais, pasižyminčiais vertingų medžių gausa. Kokskomo kalnuose yra pirmasis pasaulyje jaguarų draustinis.

Ilgiausia upė – Belizas (290 km), ji susidaro susiliejus Mopano ir Makalio upėms. Šiauriniu paribiu teka Hondas, pietiniu – Sarstūnas, o centrinėje dalyje gausu neilgų vandeningų upių, tekančių iš Majų kalnų į jūrą. Pakrantėse yra nedidelių, vietomis druskingų lagūnų.

Klimatas jūrinis tropinis. Metų bėgyje temperatūra laikosi apie 24-27 °C, kalnuose vėsiau. Metinis kritulių kiekis svyruoja tarp 1350 mm šiaurėje ir 4500 mm pačiuose pietuose. Drėgniausi mėnesiai yra rugsėjis, spalis ir lapkritis, sausiausi – vasaris, kovas ir balandis. Lietinguoju laikotarpiu Belize dažni uraganai, ne kartą smarkiai nusiaubę šalį.

 

Ekonomika

Belize randama naftos, boksito, aukso. Svarbiausios ūkio šakos – turizmas, prekinis žemės ūkis; tradicinė šaka – cukraus gamyba. Taip pat gaminamas romas, alus, citrusų sultys, cigaretės, mineralinės trąšos, drabužiai bei avalynė.

Dirbamoji žemė sudaro 4 % teritorijos, vyrauja dideli ūkiai, pagrindinis augalas – cukranendrės.

Užsienio prekybos balansas neigiamas. Svarbiausi prekybos partneriai – JAV, Jungtinė Karalystė, Meksika.

Belizas yra viena populiariausių jurisdikcijų, kuriose registruojamos ofšorinės įmonės.

 

Demografija

Belizas yra rečiausiai gyvenama Centrinės Amerikos valstybė. Didžioji dauguma gyventojų susitelkę Karibų jūros pakrantėje ar netoli jos, taip pat Belizo upės baseine. Rečiausiai gyvenami Majų kalnai bei kitos sritys šalies vakaruose bei pietuose.

Šalis pasižymi marga etnine sudėtimi:

  • metisai – 45 %
  • kreolai – 30 %
  • majai (jukatekai, kekčiai, mopanai) – 11 %
  • garifūnai (juodaodžių ir indėnų palikuonys) – 7 %

Valstybinė kalba anglų, bet yra nemažai kalbančių kreolų bei ispanų kalbomis. 1998 metais 24,5 % suaugusiųjų buvo neraštingi.

Pagrindinė religija – katalikybė (išpažįsta 58 % gyventojų), yra anglikonų (12 %), metodistų (6 %), menonitų (4 %), septintosios dienos adventistų (3 %).

 

Kultūra

Dėl margos etninės sudėties Belizo kultūra nevienalytė – Karibų jūros pakrantės, kur gyvena daugiausia kreolai ir garifūnai, kultūra artimesnė Karibų jūros regionui. Šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose gyvenantys indėnai ir metisai yra artimesni Lotynų Amerikos kultūrai. Be to, centriniuose rajonuose gan izoliuotai gyvenantys menonitai turi savitą, pagal protestantiškus idealus suformuotą kultūrą.

Tradicinėje Belizo virtuvėje vartojama daug vaisių, patiekalų iš ryžių, kukurūzų, manijoko, jamso, pupelių.

Populiariausios sporto šakos Belize yra dviračių sportas, futbolas, krepšinis, tinklinis. Tiesa, Belizo sportininkai nėra laimėję olimpinių medalių ir tik 2 medalius Panamerikos žaidynėse.

Mokslas privalomas ir nemokamas 6–14 metų vaikams. Nuo 1986 metų veikia Belizo universitetinis koledžas.